Президенту УАН Олексію Оніпко 75 років

16.01.2018 - 10:30

ДОВІДКА

про діяльність академіка УАН - О.Ф. Оніпка

 

 Оніпко Олексій Федорович - видатний вчений, винахідник в галузі матеріалознавства, відновлювальної енергетики, спеціальної техніки, мікроелектроніки,. Доктор технічних наук, Заслужений винахідник України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

 Народився 21 січня 1943 року в селі Велика Рудка біля Диканьки на Полтавщині.

 Здобув в 1964р. фах фізика у Харківському державному університеті ім. О.Горького (нині ім. Каразіна) Одночасно з навчанням в університеті працював науковим співробітником в Всесоюзному науково-дослідному інституті монокристалів, Харківському інституті гірничого машинобудування (нині інститут радіоелектроніки). З 1965 року за направленням працював в Інституті напівпровідників НАН України, м. Київ. З 1973 по 1998 рр. в Інституті проблем матеріалознавства НАНУ. З 1998р. - заступник ректора, професор в Університеті інформаційних технологій та управління. Доктор технічних наук (1991р), автор понад 200 наукових праць, патентів, винаходів. Великий патріот Української держави. Основою розвитку держави вбачає перш за все розвиток науки і техніки, пропаганда і збереження наукового потенціалу, залучення до науково-технічної творчості молоді. Для забезпечення робочими місцями вчених і спеціалістів, недопущення відтоку спеціалістів за межі України за ініціативи Оніпко О.Ф. в 1991 році була заснована всеукраїнська громадська організація «Українська академія наук» з власними науково-дослідними інститутами, навчальними закладами з підготовки технічних спеціалістів. За роки існування в інститутах академії без державного фінансування розроблені і впроваджені в виробництво найновітніші технології, матеріали, обладнання. Збережено і забезпечено творчою роботою сотні спеціалістів, вчених і винахідників України. З 1991 року є дійсним членом (академіком) та президентом названої академії на громадських засадах. Розроблені Оніпком О.Ф. системи організації наукових досліджень, довели свою результативність і високу ефективність. Олексієм Оніпком розроблена система гарантованого працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, що є надзвичайно важливим для України.

 Оніпко О.Ф. - широкопрофільний вчений-винахідник. На основі винаходів Оніпко О.Ф. створені нові матеріали і технологія виробництва деталей для сільськогосподарської і військової техніки з високими експлуатаційними характеристиками. Оніпко О.Ф. створені і впроваджені в виробництво і прийняті наказом міністра оборони України за №81 від 31.03.2002р. на озброєння унікальні системи захисту військової техніки і особового складу від високоточної зброї. За цю розробку Оніпко О.Ф. удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки.

 Завдяки особистим розробкам (Патент України на винахід №79511 «Куля Оніпко» та Патент №56122 «Вогнепальна зброя Оніпка») створена нова стрілецька зброя. При стрільбі з такої зброї практично відсутня віддача з одночасним покращенням дальності і точності стрільби.

 Визнання в світі отримали розробки О. Оніпко в галузі відновлювальної енергетики. Розроблений ним і запатентований в багатьох країнах вітрогенератор «Ротор Оніпка» для малих швидкостей вітру на міжнародному конкурсі з відновлювальної енергетики в Нюренберзі 2014р. став переможцем і отримав Гран-прі «Зелений Оскар».

 Оніпком О.Ф. розроблена і захищена рядом патентів система голосування «Гарант» яка унеможливлює будь які фальсифікації результатів голосування та значно зменшує витрати на проведення виборів, що має велике соціально-громадське значення пов’язане з довірою до результатів виборів. Ця розробка отримала найвищу відзнаку в Брюсселі.

 Оніпко О.Ф. активний і невгамовний популяризатор і помічник інноваційно-винахідницької діяльності для молоді. В 1997 році організував видання спеціалізованого журналу «Винахідник і раціоналізатор. Наука і техніка», який став дієвим інструментом і надійним помічником для українських молодих вчених і винахідників. Оніпко О.Ф. очолює редакційну раду журналу, забезпечує періодичне видання без залучення державних коштів. За визначний внесок у сфері захисту інтелектуальної власності, дієвої підтримки винахідників України, впровадження особистих розробок та розробок винахідників України Оніпко О.Ф. Указом Президента України від 30 11.2013р. присвоєно почесне звання «Заслужений винахідник України».

 Оніпко О.Ф. приймає активну участь в громадсько-політичній діяльності. З 1998 р. і в даний час є помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата України, неодноразовий  член Громадських рад  при Міністерствах освіти і науки, Оборони України. Член керівних органів Ради з екологічної безпеки, Міжнародної Федерації винахідників (Женева). За розвиток Олімпійського руху нагороджений  МОК Олімпійською медаллю.

 О.Ф.Оніпко - з 2005р. член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки. Почесний громадянин м. Кобеляки та Новосанжарщини. Почесний професор ряду університетів. Оніпко О.Ф. нагороджений Фондом міжнародних премій орденом «Миколи Чудотворця - за примноження добра на землі», має грамоти і подяки міського голови м. Києва, Севастополя, Полтави, різноманітні нагороди громадських організацій.

 Внесок Оніпко О.Ф. в розвиток науки відмічено багатьма відомчими нагородами України і інших держав. Серед них «Подяка ВАК України за вагомий внесок у державну систему атестації наукових кадрів вищої кваліфікації України», Грамота Державного департаменту інтелектуальної власності, медалі Ю. Гагаріна, Янгеля, Тесли, Тадеуша Сендзимира, Ломоносова, та інші.

Онайомитися з деякими нагородами можна тут