Щодо заключного засідання 20-го Економіко-довкільного Форуму ОБСЄ

 

Заключне засідання 20-го ювілейного Економіко-довкільного Форуму ОБСЄ (далі - Форуму) проходило у період з 12 по 14 вересня ц.р. у приміщенні Міністерства закордонних справ Чехії, м. Прага, Чеська Республіка. Засідання було головною подією року у рамках другого виміру діяльності ОБСЄ, основна мета якого полягала в узагальненні результатів двох підготовчих засідань Форуму, які відбулися протягом року у Відні та Дубліні, а також консолідації ідей, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на підготовку можливих проектів рішень ОБСЄ у галузі другого виміру.

Захід проходив у форматі п’яти робочих засідань та засідань з відкриття і закриття. Участь у засіданні Форуму брали більше ніж 250 представників від усіх країн-учасниць ОБСЄ. Інтереси неурядового сектору України були представлені Інститутом міжнародних досліджень Української академії наук.

Модератором засідання з відкриття був голова цільової робочої групи головування в ОБСЄ з МЗС Ірландії посол Франк Коган. З привітальним словом до учасників заходу виступив заступник міністра закордонних справ Чехії Томаш Дуб.

Державний міністр міністерства фінансів Ірландії Браян Хейс від імені Ірландського головування у своєму виступі наголошував на важливості розробки концепції належного управління, яка покладена в основу діяльності Ірландського головування у другому вимірі. 

У рамках огляду стану виконання зобов’язань у галузі належного управління в регіоні ОБСЄ обговорювалися питання щодо стратегічних підходів до попередження корупції, стану імплементації Конвенції ООН з протидії корупції, а також антикорупційної політики ЄС. 

Найбільший інтерес становив виступ виконавчого директора Базельського інституту управління Гретти Феннер Цинкернагель, яка зробила короткий огляд Маастрихтської стратегії ОБСЄ щодо посилань на предмет боротьби з корупцією, а також зосередила увагу на проблематиці корумпованості у ході виборчого процесу.

На завершення засідання з відкриття співробітники Офісу Координатора економіко-довкільної діяльності ОБСЄ презентували підготовлені в Офісі пілотні проекти двох керівництв з найкращої практики щодо протидії корупції та отримання інформації з оцінки національних ризиків з відмивання коштів та фінансування тероризму. Фінальні версії документів планується оприлюднити у рамках засідання з імплементації зобов’язань у галузі другого виміру, яке відбудеться у жовтні ц.р.

Перша робоча сесія була присвячена питанням багатостороннього  співробітництва у галузі боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.

Під час другого робочого засідання обговорювалися питання  регіонального співробітництва з метою повернення викрадених активів.

Третє та четверте робочі засідання проходили у формі дискусії експертів та були присвячені питанням зміцнення громадянського суспільства і участі ЗМІ в підтримці належного управління та транспарентності, а також підтримці належного управління у галузі державних закупівель.

Виступ директора Інституту міжнародних досліджень Української академії наук був здійснений у рамках дискусії під час третього робочого засідання і стосувався ролі ОБСЄ в посиленні потенціалу громадянського суспільства. Виступ був позитивно оцінений представниками Офісу Координатора економіко-довкільної діяльності ОБСЄ, представниками країн-учасниць та делегацією України на Форумі. Документ розповсюджено серед учасників заходу та розміщено на офіційному сайті ОБСЄ за номером EEF.NGO/9/12 від 13.09.2012.    

П’яте робоче засідання було присвячене міжвимірній взаємодії з просування принципів належного управління.  З доповідями по цій тематиці виступали: директор Міжнародного центру по боротьбі з тероризмом Пітер Кнопе (Нідерланди); Спецпредставник та Координатор ОБСЄ  по боротьбі з торгівлею людьми Марія Грація Джьямаринаро; старший радник з гендерних питань Секретаріату ОБСЄ Мирослава Бехам; представник Світової митної організації Патрісія Ревеж.

Заключне засідання Форуму було присвячено визначенню подальших кроків у галузі належного управління. Із заявами по тематиці засідання виступили голова Постійної ради ОБСЄ посол Ірландії Оен О’Лірі та Координатор економіко-довкільної діяльності ОБСЄ Г.Свіланович. У згаданих заявах містилася узагальнена інформація щодо результатів дискусій робочих засідань Форуму. Зверталася увага на пріоритетній ролі Форуму у рамках другого виміру ОБСЄ, повідомлялося про проведення засідання з імплементації зобов’язань у галузі людського виміру 15-17 жовтня ц.р. у Відні, уході якого будуть ще раз розглянуті політичні зобов’язання країн-учасниць та продовжиться дискусія по суті міністерської декларації з належного управління.

Наступне засідання Форуму відбудеться у 2013 році за сприяння та керівництва Українського головування в ОБСЄ.