Щодо першої частини Щорічного засідання ОБСЄ з імплементації зобов’язань у галузі людського виміру (24-28 вересня 2012 року, м. Варшава)

 

У період з 24 вересня по 5 жовтня ц.р. у м. Варшава проходило чергове Щорічне засідання ОБСЄ з імплементації зобов’язань у галузі людського виміру (далі – засідання). Головне мета засідання полягала у розгляді зобов’язань країн-учасниць у галузі людського виміру та надання сприяння їх імплементації.

Перша частина засідання (24-28 вересня) була присвячена проблематиці основних свобод, гуманітарних питань та верховенства права. У рамках другої частини засідання розглядалися питання щодо свободи думки, поглядів, релігії та віросповідання, прав національних меншин, терпимості і недискримінації, розвитку демократичних інститутів, перспективних напрямів діяльності ОБСЄ у третьому вимірі.

Участь у засіданні брали більше ніж 1200 учасників, з них - 430 членів офіційних делегацій країн-учасниць (32 члени делегації України ), а також понад 700 представників від майже 500 неурядових організацій з країн-учасниць ОБСЄ (в т.ч. 30 представників від 24 українських неурядових організацій).

У рамках засідання було проведено біля 50-ти додаткових тематичних заходів, в тому числі й перше формальне прийняття від імені Українського головування. Найбільш цікавими тематичними заходами першої частини засідання були: презентація Ірландським головуванням Оглядового документу щодо перегляду заходів людського виміру ОБСЄ; презентація пріоритетів головування України в ОБСЄ у 2013 році: позиція правозахисних організацій (ініціатори Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правозахисних органів, Український Гельсінський союз).

Під час пленарного засідання, у ході якого головував перший заступник директора Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) Д.Уейк, вступні промови були проголошені заступником держсекретаря МЗС Польщі К.Пальчинською-Наленч, керівником Цільової робочої групи з питань діяльності головування в МЗСТ Ірландії Ф.Коган, Президентом Парламентської Асамблеї (ПА) ОБСЄ Р.Мильорі,  Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин К.Воллєбеком, Представником ОБСЄ з питань свободі ЗМІ Д.Міятович.

З основною доповіддю виступив співголова Польсько-російської групи з важких питань, комісар Євроатлантичної ініціативи у галузі безпеки, колишній міністр закордонних справ Польщі А.Ротфельд.

Становлять інтерес ключові моменти виступу керівника Цільової робочої групи з питань діяльності головування в МЗСТ Ірландії Ф.Когана, який містив загальну оцінку діяльності Ірландського головування у галузі людського виміру.

Представник ОБСЄ з питань свободі ЗМІ Д.Міятович у своєму виступі найбільшу увагу привертала до питань, пов’язаних із декриміналізацією відповідальності журналістів за наклеп та забезпеченні вільного доступу до мережі Інтернет. 

Голова Комітету з гуманітарних питань посол Швейцарії Т.Гремінгер у загальних рисах повідомив про основні напрямки роботи очолюваного ним Комітету.

З відповідними заявами у рамках засідання з відкриття виступили делегації США, Казахстану, ЄС, Таджикистану, РФ, Канади, України, Вірменії, Норвегії та Азербайджану. 

Українська делегація, серед іншого, заявила про готовність до конструктивного діалогу та нагадала пріоритетні теми головування в гуманітарному вимірі - протидія торгівлі людьми, свобода ЗМІ тощо.

У ході першого та другого робочих засідань обговорювалися питання основних свобод – свободи висловлювання, ЗМІ та інформації, а також свободи зборів, асоціацій, пересування, ролі громадянського суспільства у відстоюванні прав людини, освіти в галузі прав людини. Із вступним словом у рамках згаданих робочих засідань виступали Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Д.Міятович та відомий опозиційний казахський правозахисник, засновник і голова ради Казахського міжнародного бюро з прав людини та дотримання законності Є.Жовтіс, якого було звільнено із ув’язнення у лютому цього року.

Згадані робочі сесії носили найбільш політизований характер, що відобразилося на значній активності неурядового сектору. 

У рамках третього робочого засідання розглядалися питання щодо робочих-мігрантів, біженців та переміщених осіб, ставлення до громадян інших країн-учасниць. Тут доцільно відзначити активність Української незалежної морської профспілки, представник якої не тільки виступав у ході засідання, а й організував додатковий інформаційний захід з цієї тематики, який, нажаль, не зацікавив більшості учасників засідання.

Четверте та п’яте робочі засідання були присвячені питанням верховенства права, в т.ч. демократичній законотворчості, незалежності суддів, праву на справедливе судове розслідування, відміні смертної кари, недопущенню тортур, захисту прав людини та боротьбі з тероризмом.

У рамках шостого та сьомого робочих засідань розглядалися питання захисту прав рома/сінті. Заслуговує на увагу розповсюджена напередодні засідання брошура щодо дослідження правових аспектів рома у Закарпатській та Черкаській областях України, підготовлена Фондом Відродження та Харківським інститутом соціальних досліджень.

Восьме робоче засідання було присвячене виконанню Плану дій ОБСЄ по боротьбі з торгівлею людьми, а дев’яте – гендерній тематиці.  

Директор Інституту міжнародних досліджень Української академії наук  брав активну участь у обговоренні більшості питань порядку денного згаданих робочих засідань, а також виступив із офіційною доповіддю, текст якої розповсюджено серед учасників заходу та розміщено на офіційному сайті ОБСЄ за номером  HDIM.NGO/0014/12  від 24.09.2012.